Wychowanie. Porady i doświadczenia.

Odbieranie dzieci w Norwegii?

no avatar
User

czerwonykapturek

59

Pt sty 10, 2014 11:34 am

Odbieranie dzieci w Norwegii?

przez czerwonykapturek » So sty 25, 2014 10:36 pm

Coś mi się obiło o uszy że w Norwegii z byle powodu mogą odebrać rodzicom dziecko. to prawda? wiecie coś o tym?
User

edytagora

156

Pt sty 24, 2014 3:39 pm

Re: Wychowanie dzieci w Norwegii.

przez edytagora » Pn sty 27, 2014 11:04 am

czerwonykapturek napisał(a):Coś mi się obiło o uszy że w Norwegii z byle powodu mogą odebrać rodzicom dziecko. to prawda? wiecie coś o tym?

To prawda i nieprawda! Pewnie zdarza się to częściej niż w Polsce, ale według norweskich standardów zawsze jest jak najbardziej uzasadnione. W Norwegii istnieje coś takiego jak Barnevernet (BV), czyli Urząd do spraw Ochrony Dzieci, który kontroluje wychowanie zgodne z Ustawą o Ochronie Dziecka i dąży do zapewnienia dzieciom praw i warunków zgodnych z tą ustawą. W przypadku np. uderzenia dziecka (nawet jednorazowo), BV może odebrać je rodzicom i pozbawić ich praw do sprawowania nad nim opieki. Wielu Polaków ma problem z przestawieniem się na norweski system wychowywania. W Polsce przecież do niedawna uważało się klapsy czy inny sposób karania dzieci za dopuszczalne, a nawet dobre metody wychowawcze. Poza tym wielu nie mieści się w głowie, jak można dawać dzieciom tak dużą wolność wyboru tego, co chcą robić i w jaki sposób, jak to ma miejsce w Norwegii!
no avatar
User

malina_oslo

22

So lut 02, 2013 3:20 pm

przez malina_oslo » Pn sty 27, 2014 7:02 pm

czerwonykapturek napisał(a):Coś mi się obiło o uszy że w Norwegii z byle powodu mogą odebrać rodzicom dziecko. to prawda? wiecie coś o tym?

tez o tym slyszalam. to dosyc kontrowersyjne, pamietacie te historie z Rutkowskim, ktory wykradal corke Polakow, ktora umieszczono w pogotowiu opiekunczym, wlasnie w Norwegii....
osobiscie nie znam zadnych historii, ale wiem, ze norweskie panstwo ma spore prawo ingerencji w zycie rodzinne. oczywiscie to ma sluzyc dobru dziecka, tyle ze to dobro moze byc roznie rozumiane przez rozne osoby
no avatar
User

czerwonykapturek

59

przez czerwonykapturek » Wt sty 28, 2014 11:43 am

malina_oslo napisał(a):

tez o tym slyszalam. to dosyc kontrowersyjne, pamietacie te historie z Rutkowskim, ktory wykradal corke Polakow, ktora umieszczono w pogotowiu opiekunczym, wlasnie w Norwegii....
osobiscie nie znam zadnych historii, ale wiem, ze norweskie panstwo ma spore prawo ingerencji w zycie rodzinne. oczywiscie to ma sluzyc dobru dziecka, tyle ze to dobro moze byc roznie rozumiane przez rozne osoby

Pomieszanie z poplątaniem :? ! Gdzie będzie dziecku lepiej jak nie w rodzinie? Pewnie że zdarzają się sytuacje wyjątkowe kiedy tak nie jest ale na pewno klaps mniej dziecko skrzywdzi niż zabranie go rodzicom których kocha!!!
no avatar
User

Anula_535

57

Cz sty 09, 2014 3:25 pm

przez Anula_535 » Wt sty 28, 2014 12:21 pm

czerwonykapturek napisał(a):Pomieszanie z poplątaniem :? ! Gdzie będzie dziecku lepiej jak nie w rodzinie? Pewnie że zdarzają się sytuacje wyjątkowe kiedy tak nie jest ale na pewno klaps mniej dziecko skrzywdzi niż zabranie go rodzicom których kocha!!!

Też tak myślę! Wydaje mi się że tu świetnie pasuje powiedzenie o "wylewaniu dziecka z kąpielą" :?
User

Maciejka

59

So sty 25, 2014 5:02 pm

przez Maciejka » Wt lut 04, 2014 11:41 am

edytagora napisał(a):

To prawda i nieprawda! Pewnie zdarza się to częściej niż w Polsce, ale według norweskich standardów zawsze jest jak najbardziej uzasadnione. W Norwegii istnieje coś takiego jak Barnevernet (BV), czyli Urząd do spraw Ochrony Dzieci, który kontroluje wychowanie zgodne z Ustawą o Ochronie Dziecka i dąży do zapewnienia dzieciom praw i warunków zgodnych z tą ustawą. W przypadku np. uderzenia dziecka (nawet jednorazowo), BV może odebrać je rodzicom i pozbawić ich praw do sprawowania nad nim opieki. Wielu Polaków ma problem z przestawieniem się na norweski system wychowywania. W Polsce przecież do niedawna uważało się klapsy czy inny sposób karania dzieci za dopuszczalne, a nawet dobre metody wychowawcze. Poza tym wielu nie mieści się w głowie, jak można dawać dzieciom tak dużą wolność wyboru tego, co chcą robić i w jaki sposób, jak to ma miejsce w Norwegii!

Rozne są zdania na ten temat. ostatnio spotkalam się z opinia pewnej pani naukowiec (Polki mieszkajacej od dawna w Oslo), ze przyczyna wyzej opisanego problemu jest nie tyle nieumiejetnosc Polakow do przestawiania sie na "jedynie dobry" norweski system wychowawczy, co brak szacunku w Norwegii dla innych kultur i zwyczajow. co myslicie?
no avatar
User

czerwonykapturek

59

Re: Odbieranie dzieci w Norwegii?

przez czerwonykapturek » Śr kwi 30, 2014 10:25 am

W tym super tolerancyjnym kraju brak szacunku dla czyjejś inności? Aż trudno uwierzyc ;)
no avatar
User

Anula_535

57

Cz sty 09, 2014 3:25 pm

przez Anula_535 » Pt maja 09, 2014 7:16 pm

edytagora napisał(a):
czerwonykapturek napisał(a):Barnevernet (BV), czyli Urząd do spraw Ochrony Dzieci, który kontroluje wychowanie zgodne z Ustawą o Ochronie Dziecka i dąży do zapewnienia dzieciom praw i warunków zgodnych z tą ustawą.

Chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej nt. tej ustawy. Czy ktoś mógłby mnie oświecić ;) ?